ÖZYILMAZ FINDIK

Hakkımızda

Sizler için en iyisini üretiyoruz.
SİZİ ARAYALIM ?
Bizimle İletişime Geçiniz
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
ÖZYILMAZ FINDIK
60 yıldır Samsun'un Çarşamba ilçesinde tarım ürünleri ticareti ile ilgilenen aile başta fındık olmak üzere birçok tarım ürünü ticareti yapmış ve yatırımlarını bu yönde tutmuştur. 1986 yılında ilk Fındık kırma fabrikası kurulmuş iç ve dış piyasada hizmet vermeye başlamıştır.

2000 yılında Türkiye’nin en büyük fındık kırma (250 ton/gün) tesislerinden biri kurulmuş ve sektörde büyümeye devam etmiştir. 2014 yılında kurulan Yılmaz Fındık Entegre A.Ş. ile fındık işleme tesisi yatırımına başlamış 2016 yılında YFE ve MAYHAZ markaları işlenmiş fındık tesisimiz hizmete girmiştir. İhracat ve üretim rakamlarımın artması ile 2019 yılında günlük 300 ton kırım kapasiteli fındık kırma fabrikamız hizmete girmiş ve totalde 550 tonluk kapasite ile sektördeki en büyük fındık kırma fabrikası olmuştur.


Fındığın yanında pirinç sektöründe yatırımları bulunan firma 1990’lı yıllarında başında itibaren süren kırık pirinç ticaretini 2008 yılında Uzunköprü/Edirne ‘de pirinç fabrikası kurarak devam etmiştir. Sambak ve Sam&Sun markakarı ile
pirinç sektöründe hizmet etmeye devam etmektedir.

İşimiz için büyümek

Misyonumuz

Müşterilerimiz, tüketicilerimiz, çalışanlarımız ve paydaşlarımızla bir bütün olarak, onların beklentilerini karşılamanın en iyi yolunun sürekli büyüme olduğunu biliyor ve bu bilinç ile çalışıyoruz. Faaliyetlerimizin, dokunduğumuz herkes için anlamına inanıyor, 1986 yılından bugüne bize rehberlik eden misyonumuz, temel değerlerimiz ve etik prensiblerimize bağlı kalarak ilerliyoruz.
Bizi farklı kılan ne ?

Vizyonumuz

Fındık sektöründe ve çikolata sanayide sağlık kalite ve güvenile bütünleşmiş markamızla dünya çapında fındık denilince akla gelen ilk firma olmak.
Değerlerimiz

Değerlerimiz

Müşteri Odaklılık
Müşteri geri beslemelerini ve şikayetlerini güler yüzle almak ve iyileşme fırsatlarına dönüştürmek.Müşteri ilişkilerinde şirket ilkelerini korumak.Müşteri kazanma ve marka tutundurma faaliyetlerini geliştirmek.

İnsan Odaklılık
Çalışanlarımızın katılımını sağlamak ve takım çalışmasını özendirmek.İç iletişimin etkinliğini arttırmak.İç eğitim sistemini kurmak ve birlikte öğrenme kültürü oluşturmak.

Süreç ve Bilgi Odaklılık
Kısa orta ve uzun vadeli strateji ve iş planlarını oluşturmakHatasız süreç tasarımında yoğunlaşmak.Başaralı ve etkili uygulamaların şirket içinde yaygınlaşmasını sağlamak. Kaliteli girdi sağlamak üzere tedarikçilerimize yönelik faaliyetlerde bulunmak.